Tuesday, November 25, 2008

Comparison Shopping

To determine the true value of a product read the unit price, not just the package price. The unit price information is usually on a sticker located on the shelf that holds the item. The package price only tells you the cost of the entire item. The unit price shows the cost per pound, ounce, etc. Taking a moment to compare this information in similar products will help you get the best value for your dollar. Also, be certain to check "expiration" and "use by" dates to insure you are buying the freshest products.

No comments:

 

Template Design By:
SkinCorner
*